Dil Seçin
trende
Musluk Tamiri ve Değişimi

Musluğunuz her zaman sürekli su damlatıyor yada aç-kapa yaparken tutukluk yapıyorsa musluğunuz büyük olasılıkla arızalıdır ve musluk tamiri gereklidir. Musluk arızalarının büyük bir çoğunluğu, conta dediğimiz su akışını kontrol eden musluk parçasının değişmesi gerektiği için olmaktadır. Nadiren olsa da bazı durumlarda musluk değişimi de gerekebilir.  Conta değişimi sırasında sadece musluk kafası sökülürken, musluk değişiminde marka modele göre bazen musluk komple sökülüp takılması gerekebiliyor. Bazı durumlarda ise musluğun ana kısmı değişmesi yeterli olabilir.

Musluk Tamir ve Değişimi
Musluk Tamir ve Değişimi Yada Diğer Tesisat problemleriniz için bizimle iletişime geçiniz. TEL: 544 212 3755
 

Musluk Tamiri ve Değişimi

Şayet musluğunuzu kendiniz tamir etmeyi düşünüyorsanız ve musluk nasıl tamir edilir diye merak ediyorsanız, sizin için hazırladığımız pratik yöntemler aracılığıyla tamir işlemini kendiniz gerçekleştirebilirsiniz. Ama amatörce yapılan tadilat ve tamiratlar her zaman daha büyük hasarlara ve maliyetlere yol açar asla bunu unutmayınız. Diğer tesisat işleri hakkında bilgi almak için buraya tıklayınız. 

Conta değiştirme veya yeni musluk takma işine girişmeden önce ilk olarak hem dairenizin genel vanasını hem de söz konusu musluğun altındaki vanayı kapayın.

Vanayı kapadıktan sonra da musluğu açarak kalan suyun tamamen boşaldığından emin olun.

Musluk Contası Nasıl Değiştirilir?

Contalı Batarya Musluk Tamiri

 • Uygun bir tornavida aracılığıyla musluk kapağını yerinden sökünüz. Kapağı açmak, musluk zaten sorunlu olduğu için vakit alabilir hatta uzun sürebilir, ancak sabırla ve zarar vermeden, fazla kuvvet gerektirmeden kendinize doğru çektiğinizde sökülecektir.
 • Sonraki adımda anahtar ile salmastra adı verilen sarı pirinç rengindeki parçacığı çıkartmak. Bunun için muhtemelen bir 17 numara anahtara ihtiyacınız olacaktır. Anahtarı döndürüp parçayı çıkardığımızda karşımıza çıkan plastik parça ise conta olacaktır.
 • Karşımızda duran contayı da tornavida ile yerinden çıkarttığımızda işlemin yarısına geldik demektir. Bazı modellerde contanın altında somun olabilir. Bu somunu sökmeyi unutmayınız. Bundan sonra yeni contayı yerleştirip aynı işlemleri tersten yaparak musluğu eski haline getirebilirsiniz.

Aç-Kapa Batarya Tamiri

Yukarıda anlatıldığı gibi vana kapatma işlemini kesinlikle yapıldıktan sonra soğuk-sıcak (kırmızı-mavi) su göstergesi olan kısmı tornavida aracılığıyla gevşetip yukarı doğru çekerek sökünüz. Aç-kapa bataryalar daha hassas olduğundan musluğunuza çok daha nazik davranmalısınız. Aşırı bir darbe veya zorlama musluğunuzda kalıcı hasara yada değişim gerektirecek kadar arızaya neden olabilir.

 • Karşınıza çıkan somun parçacığı çıkartmak için İngiliz anahtarı kullanın. Şimdi ise karşınıza batarya kartuşu adı verilen parçacık çıkacak.
 • Eğer aç-kapa musluğunuza uygun olan parçacığı aldıysanız, zaten elinizde de olan yeni parçacık bunun aynısı olacaktır.
 • Artık sadece yeni parçacığı yerleştirip tekrar aynı işlemleri tersten yapmaya ve vananızı açarak sorunun giderilip giderilmediğini kontrol etmek kaldı.

Musluk Nasıl Takılır?

 • Sorunun musluk değişimi olduğu durumlarda İngiliz anahtarı ve tornavidanın yanı sıra teflon adı verilen ince şerit ve size uygun musluk başına ihtiyacınız vardır. Teflon yerine ketende kullanabilirsiniz. Fakat ikisini de kullanmak deneyim gerektirir. Yanlış sarma dediğimiz olay olduğu zaman su kaçağı kaçınılmaz olur.
 • Sonraki adım, ingiliz anahtarı aracılığıyla musluk başını komple yerinden çıkartmak.
  Almış olduğumuz yeni musluk başının etrafına ince şeridi (teflonu) sardıktan sonra aynen yerine takıyoruz ve tornavida aracılığıyla sabitliyoruz.
 • Vanayı açıp kısa bir süre bekledikten sonra – eğer profesyonel yardım almanızı gerektirecek kadar büyük bir sorun yoksa – musluğunuz olması gerektiği gibi çalışmaya başlayacaktır.
 • Musluğunuzun açıp kaparken tutukluk yapması sizi uğraştıran bir angarya olabileceği gibi, sürekli su damlatan musluklar evde olmadığınız zamanlarda baskın gibi tehlikelere de ön ayak olabilir.
 • Yukarıda size tarif etmeye çalıştığımız yollar çoğu zaman işe yarayıp sorunu halledebilir. Yine de aynı sorunlar sürekli tekrar ediyorsa conta yatağının tamamen değişmesi gerekiyor olabilir. Bu tip durumlarda profesyonel bir tesisatçıdan yardım almanız sorunu kökünden çözmeniz için en doğru ve en güvenli yol olacaktır.

Kastamonu Tesisat İşleri | Musluk Tamiri ve Değişimi | TEL: 544 212 3755